Uczniowie z naszej szkoły, a mianowicie uczęszczający do klasy VIIa, we wtorek 5 grudnia udali się do wyjątkowego miejsca. Pojechali do parku trampolin FLY PARK w Rzeszowie. Na miejscu, pod opieką profesjonalnych trenerów mogli ćwiczyć skoki, podskoki, salta i przewroty. O samym miejscu możemy przeczytać: ”Jesteśmy najbardziej wystrzałowym miejscem w Rzeszowie, które tworzą najbardziej wyskokowe osoby na Podkarpaciu. Z nami zapomnisz o przyziemnych sprawach. Przyjdź a pomożemy rozwinąć Ci skrzydła. Dobra zabawa, uśmiech na twarzy i pozytywna energia nie opuszczą Cię nawet na sekundę!” Być może taka wycieczka zachęci naszych uczniów do większego zainteresowania akrobatyką oraz sprawi, że lekcje w-fu zaczną być postrzegane w nowy, bardziej atrakcyjny sposób.
Następnie przejechaliśmy autokarem do centrum Rzeszowa udaliśmy się do Podziemnej Trasy Turystycznej. Niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach widok tajemniczych, podziemnych piwnic
i korytarzy, budowanych latami przez mieszkańców Rzeszowa. Uczniowie słuchając przewodnika i przechadzając się po wnętrzach, mogli przekonać się, że podziemna trasa to nie jest zwykły labirynt kamieni ułożonych w różny sposób. Obecnie Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie piwnice” liczy369 metrów, 25 piwnic wydrążonych pod płytą Rynku, połączonych 15 korytarzami; głębokość to 0,5 –10 m. W niektórych piwnicach znajdowały się pomieszczenia gospodarcze – sklepy tzw. ziemne, magazyny i zakłady produkcyjne. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia obrazu rzeszowskiego Rynku z przełomu XIX i XX wieków znajdującego się obiekcie wejścia. Następnie przechodziliśmy m.in. Korytarzem Herbowym, Komorą Łukową, Drogą Kupców, przeciskaliśmy się najwęższym miejscem na trasie – Lochami Tatarskimi (szerokość70 cm), byliśmy również w Piwnicy Miodowej.
W korytarzu herbowym umieszczone zostały herby dawnych właścicieli Rzeszowa, herby ziem i województw, na terenie których położone było miasto, wreszcie herby miasta Rzeszowa. Duże zaciekawienie wywołał fragment średniowiecznego pomieszczenia ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym i oknem, które kiedyś było pomieszczeniem mieszkalnym. Atrakcyjności piwnic dopełniła ekspozycja historyczno-edukacyjna, na którą składają się m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, wystawa ceramiki użytkowej i ceramicznych zabawek, obrazująca, z jakich naczyń i przedmiotów codziennego użytku korzystali dawni mieszkańcy Rzeszowa. Nasi uczniowie wykazali się również bardzo dobrą znajomością historii, chętnie odpowiadając na pytania przewodnika.
Uczniowie mogli wyjechać dzięki opiece p. Doroty Smycz oraz p. Marty Paczochy.


Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/admad/domains/spletownia.vdl.pl/public_html/wordpress_2017/letownia/wp-content/plugins/simple-lightbox/controller.php on line 1642