Harcerzem być to niełatwe zadanie – wymagające prawo harcerskie, służba, ciągła praca nad sobą, radzenie sobie w wielu sytuacjach, które przydają się w życiu codziennym. Ale jak wiele można zdobyć – przyjaźnie na całe życie, wiedze o samym sobie, piękne wspomnienia.
Niewielu młodych ludzi umie się świetnie bawić bez używek, radzić sobie w terenie, umie udzielić pierwszej pomocy, szyfrować wiadomości, wiązać węzły, rozpalać choćby ogniska, wyznaczać kierunki, rysować mapy, wymyślać skecze… Bo harcerstwo to przecież głównie wspaniała zabawa, ale też i sposób na życie.


Zawiązanie drużyny i pierwsza zbiórka harcerska


Drużynę harcerską przy szkole w Łętowni zdecydowały się założyć dwie panie – w tej chwili druhny Agata Siwiec i Teresa Sarzyńska. Pierwsza zbiórka odbyła się 25.10.2017r. Na tej zbiórce było obecnych około 60 chętnych. Swoją obecnością zaszczycili nas harcerze z innych rejonów oraz komenda Hufca Leżajsk. Młodzież dowiedziała się: Kto to jest harcerz?, Co będą robili na zbiórkach?, Co to jest ZHP?  Rodzicom zostały przekazane najważniejsze informacje, wydane zostały zgody na przystąpienie do ZHP oraz zgody na samodzielny powrót ze zbiórek. Od tego dnia systematycznie co piątek o godz. 18.30 do 20.00 odbywają się zbiórki. Zapraszamy wszystkich chętnych do wstąpienia w szeregi ZHP.


Zbiórki pierwszych miesięcy


Podczas pierwszych zbiórek pracowaliśmy nad prawem harcerza, symboliką, oraz nad nazwą i obrzędowością drużyny. Braliśmy udział w różnego rodzaju imprezach i pracach charytatywnych. Mija już okres drużyny próbnej i harcerze za jakiś czas złożą przyrzeczenie harcerskie i staną się prawdziwymi harcerzami. Z grupy 60 osób do pozostania harcerzem wyraziło chęć 22 osoby. To są ci wytrwali którzy mimo nawału obowiązków chcą służyć Bogu, Ojczyźnie i ludziom.
Podczas zbiórek doskonaliliśmy pracę i służbę oraz poznaliśmy techniki harcerskie, nauczyliśmy się wielu piosenek i pląsów. Zrozumieliśmy, że potrafimy współdziałać w atmosferze zabawy, bez rywalizacji i oceniania, bez zwycięzców i przegranych, niejednokrotnie mieliśmy możliwość poprawiania własnej samooceny i wzmacniania wiary w siebie, nawiązaliśmy współpracę z innymi środowiskami harcerskimi, wzbogaciliśmy wiedzę o naszym regionie przez różne formy aktywności turystycznej.
Na naszych zbiórkach mamy okazje zdobywać różne sprawności, jednocześnie wspaniale się bawiąc.


Skład naszej drużyny


Patryk Misiak, Bartłomiej Dec, Dawid Klocek, Dawid Pietroński, Julia Perlak, Julia Wróbel, Karolina Milo, Katarzyna Wilk, Kinga Misiak, Klaudia Gumieniak, Kornelia Misiak, Magdalena Kubasiewicz, Marcin Sieńko, Mateusz Kolano, Michał Doktor, Natalia Sibiga, Patrycja Sarzyńska, Patryk Kępa, Weronika Wyka


Przekazaliśmy Betlejemskie Światło Pokoju


Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

W dniach 16-17 grudnia nasza drużyna harcerska „Orły Łętowskie” razem z Hufcem Leżajsk i druhną Agatą Siwiec udała się do Zakopanego, a później do Krakowa, aby uczestniczyć w odebraniu BŚP(Betlejemskie Światło Pokoju). 16 grudnia (sobota) o 5.20 zebraliśmy się przed MOSiR-em w Nowej Sarzynie, skąd udaliśmy się do Zakopanego. Podczas podróży nie brakowało śmiechu, żartów i śpiewu. W takiej miłej atmosferze ok. 10.00 dotarliśmy do Zakopanego. Na początku nasz Hufiec wraz z harcerzami złożył wieniec i znicze na grobie założycieli ZHP – Oldze i Andrzejowi Małkowskim. Następnie druhny i druhowie wyruszyli do muzeum Harcerstwa Polskiego, gdzie dowiedzieliśmy się wiele rzeczy na temat państwa Małkowskich. Po lekcji historii mieliśmy czas wolny, który spędziliśmy na Krupówkach, nie brakowało dobrej zabawy. Około godziny 16 przejechaliśmy autokarem do miejsca zakwaterowania. Po chwili relaksu i odpoczynku podano obiadokolacje, a o godzinie 20.30 rozpoczęło się świeczkowisko które jeszcze bardziej wprawiło w nastrój tego wydarzenia wszystkich harcerzy. Po świeczkowisku nastała cisza nocna. Harcerze udali się na spoczynek do swoich pokoi.
Następnego dnia (niedziela) o godz. 9.00 było śniadanie, o 10.00 odbyła się zbiórka przed miejscem zakwaterowania, a następnie przejazd do Krakowa. Od 12.30 do 14.30 był czas wolny który spędziliśmy na rynku i oczywiście nie zabrakło tańców i śpiewu. Koło godziny 15 przemaszerowaliśmy na Wawel i tam uczestniczyliśmy wraz z 2500 harcerzy z całej Polski i Ukrainy w apelu harcerskim oraz Mszy Świętej prowadzonej przez Chorągiew i przez Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego – Marka Jędraszewskiego.
Betlejemskie Światło Pokoju zostało nam przekazane w Katedrze na Wawelu. Dla każdego z nas było to niesamowite przeżycie.
W poniedziałek 18 grudnia harcerze próbnej drużyny „Orły Łętowskie” przekazali Betlejemskie Światło Pokoju Pani Dyrektor SP w Łętowni. Betlejemskie Światło Pokoju znalazło się w obu budynkach Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II.


Przekazanie Światła Pokoju przez naszych harcerzy w miejscowym kościele


W dniu 22 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane przez naszych harcerzy podczas uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Łętowni.


Wigilia harcerska


W dniu 20 grudnia w Muzeum Ziemi Leżajskiej harcerze naszego hufca, zaproszeni goście oraz rodzice spotkali się na Harcerskiej Wigilii. Spotkanie rozpoczął ks. Dariusz, który wprowadził nas w świąteczny nastrój. Następnie popłynęła moc życzeń, a miłą niespodzianką były jasełka przygotowane przez 9 DHS „Toperz”. Wieczór zakończyliśmy wspólnym kolędowaniem.


Świąteczna akcja harcerzy


04.12.2017 nasi harcerze z drużyny „Orły Łętowskie” wzięli udział w segregowaniu żywności dla ubogich rodzin. Akcja odbyła się w budynku Ziemi Leżajskiej, w akcji brało udział ok. 15 harcerzy z hufca Leżajsk w tym nasze „orzełki”. Z pomocą przyszła również młodzież z liceum wojskowego. Po posegregowaniu żywności harcerze pakowali paczki do busów a w między czasie przyjechała telewizja Rzeszów, która nagrywała całą akcję. Po ciężkiej pracy harcerze zostali zaproszeni na drobny i zasłużony poczęstunek.
Nasze orły jesteśmy z was dumni!


Biwak Harcerski 2018


Zbiórki naszych harcerzyZbiórka żywności


Nasi harcerze podczas Niedzieli Palmowej


Harcerze na IV Nocnej Drodze Krzyżowej dla Twardzieli


W Wielką Sobotę nasi harcerze czuwali nad grobem Chrystusa