13. listopada w naszej szkole uroczyście obchodzono 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To szczególna data w kalendarzu, o której każdy Polak powinien zawsze pamiętać. Jest ona symbolem miłości ojczyzny, walki o wolność. Symbolem wiary i zwycięstwa. Po 123 latach niewoli, 11- ego listopada 1918 roku Polska wróciła na mapę Europy. O Polsce i naszym obowiązku wobec niej tak mówił nasz patron – Jan Paweł II i niech te słowa pozostaną w naszej pamięci:
„Proszę was, abyście cale to duchowe dziedzictwo, któremu na imię „Polska”, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, – abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, – abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.”W obu budynkach odbyły się uroczyste akademie, które były pewnego rodzaju „lekcją historii”, którą starsze pokolenie przekazuje młodszemu. Wprowadzały one w atmosferę wydarzeń politycznych poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Największy jednak nacisk położono na ukazanie ducha narodowego, który w czasie 123 letniej niewoli stale wychodził z inicjatywą walki o wolną Ojczyznę. Natomiast interpretacja recytatorska i muzyczna pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość Polaków.
W naszym święcie wzięli udział również rodzice, którzy wspólnie z nami uczcili radość z odzyskania niepodległości wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych. Przebieg uroczystości uświetniła założona w tym roku drużyna harcerska Orły, utworzona przez p. Agatę Siwiec i p. Teresę Sarzyńską, która poprowadziła wspólny śpiew.
W tym dniu zainaugurowano również projekt „Szkoła młodych patriotów”, którego założenia przedstawiła p. Teresa Sarzyńska i p. Jolanta Baran. Jego celem będzie krzewienie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego.
Mamy nadzieję, że ta uroczystość poprzez swoje treści patriotyczne wpłynęła pozytywnie na sferę emocjonalną i intelektualną uczniów naszej szkoły. Akademia spotkała się z dobrym przyjęciem przez uczniów oraz rodziców, którzy nagrodzili ją gromkimi brawami.
Całość uroczystości przygotowały: Va, VIa, kl. IIIa gimnazjum i kl. IVb pod czujnym okiem wychowawców: p. Jolanty Baran, p. Elżbiety Paszek, p. Edyty Stalicy, p. Elżbiety Serafin, p. Tadeusza Zebzdy, p. Agaty Zebzdy i p. Anny Dec.

 


Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/admad/domains/spletownia.vdl.pl/public_html/wordpress_2017/letownia/wp-content/plugins/simple-lightbox/controller.php on line 1642